Menu
home

British-based Learning with an International Perspective

Sports & Music Calendar

Fixtures Calendar

  1. April 2017

    1. Apr 30 Sun

    2. May 2017

      1. May 01 Mon

        1. May 02 Tue

          1. 11:30-12:00
            Urdu SRC Linguistics FixturesYr5 LS Room - Farzana Tuayab
          2. 15:00-16:00
            Urdu SRC Linguistics FixturesYr5 LS Room - Farzana Tuayab
          3. 16:00-17:00
            14U Basketball Girls B: TTS B vs GIISQTTTS - Berrick Sports Hall14&U Basketball Girls B Team 2016
          4. 16:30-17:30
            11U Touch: FixturesSingapore American SchoolAddress: 40 Woodlands Street 41, S(738547) Fixtures: 4:30pm - TTS vs SAS B 4:42pm - TTS vs GWA 5:07pm - TTS vs DCSG B 5:20pm - SAS A vs TTS Team 2016
          5. 16:30-17:30
            12U Football Boys A: NPS vs TTSTTS - Playing Field12&U Football Boys A Team 2016
          6. 16:30-17:30
            14U Basketball Boys B: SAS 7 vs TTS BSingapore American SchoolAddress: 40 Woodlands Street 41, S(738547) 14&U Basketball Boys B Team 2016
          7. 16:30-17:30
            14U Basketball Boys C: SMM vs TTS CSir Manasseh Meyer International SchoolAddress: 3 Jalan Ulu Sembawang, 758932 14&U Basketball Boys C Team 2016
          8. 16:30-17:30
            14U Basketball Boys D: ICS vs TTS DInternational Community School - GymAddress: 27A Jubilee Rd, Singapore 128575 14&U Basketball Boys D Team 2016
          9. 16:30-17:30
            14U Basketball Girls A: SAS vs TTS ASingapore American School - Gym 2Address: 40 Woodlands Street 41, 738547 14&U Basketball Girls A Team 2016
          10. 16:30-17:25
            10U Rugby: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: 4:30pm - SJII vs TTS 4:50pm - DCSG vs TTS 5:10pm - AIS 1 vs TTS Rugby Squad 2016
          11. 16:45-17:45
            14U Basketball Girls C: SJII vs TTS CSt Joseph's Institution International School Address: 490 Thomson Rd, Singapore 298191 14&U Basketball Girls C Team 2016
          12. 17:00-18:00
            14U Basketball Girls D: CIS LKS vs TTS DCanadian International School LakesideAddress: 7 Jurong West Street 41 14&U Basketball Girls D Team 2016
        2. May 03 Wed

          1. 13:10-13:50
            Moby Dick Chorus RehearsalSenior Music Central Area
          2. 16:00-17:00
            11U Cricket A: Bronze Match: TTS A vs DCSGTTS - Berrick Sports Hall2016 A Team
          3. 16:00-17:00
            11U Cricket B: TTS B vs YBISTTS - Berrick Sports Hall2016 B Team
        3. May 04 Thu

          1. 12:30-14:30
            Junior Young Musicians RehearsalBBPH
          2. 16:30-17:35
            11U Netball C: FixturesTTS - Berrick Sports HallFixtures: 16:30 - TTS 3 vs CIS TK 17:20 - TTS 3 vs EH 2 C Team 2016
          3. 16:30-17:30
            11U Netball A: FixturesTTS - Berrick Sports HallFixtures: 16:30 - TTS 1 vs UWCD 2 17:20 - TTS 1 vs UWCE 1 A Team 2016
          4. 16:30-17:30
            11U Rugby A: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: 16:00 - DCSG 1 vs TTS 1 16:50 - TTS 1 vs SAS 17:10 - TTS vs SAIS A Team 2016
          5. 16:30-17:30
            11U Rugby B: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: 16:30 - CIS LKS vs TTS 2 16:50 - GWA vs TTS 2 17:10 - UWCE vs TTS 2 B Team 2016
          6. 16:30-17:30
            12U Football Girls A: SAIS 2 vs TTS Stamford American International SchoolAddress: 1 Woodleigh Lane, 357684 12&U Football Girls A Team 2016
          7. 16:30-17:30
            14U Basketball Girls D: ICS vs TTS DInternational Community School - GymAddress: 27A Jubilee Rd, Singapore 128575 14&U Basketball Girls D Team 2016
          8. 16:45-17:45
            14U Basketball Boys B: ACS Int vs TTS BInternational Community School - GymAddress: 61 Jalan Hitam Manis, 278475 14&U Basketball Boys B Team 2016
          9. 16:55-18:00
            11U Netball B: FixturesDulwich College SingaporeAddress: 71 Bukit Batok West Avenue 8, 658966 Fixtures: 16:55 - TTS 2 vs UWCD 1 17:45 - TTS 2 vs UWCE 2 B Team 2016
          10. 18:00-20:00
            Junior Young Musicians in ConcertBBPH
        4. May 05 Fri

          1. 13:50-15:00
            Taiko Drumming FixturesJubilee Hall
          2. 14:30-15:00
            Fantastic Fridays: Infant Choir @ BiopolisBiopolis
        5. May 06 Sat

          1. 07:30-12:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 7:30am Registration: 7:45am Event Starts: 8am 2016 9&U Boys
          2. 07:30-12:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 7:30am Registration: 7:45am Event Starts: 8am 2016 9&U Girls
          3. 07:30-12:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 7:30am Registration: 7:45am Event Starts: 8am 2016 8&U Boys
          4. 07:30-12:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 7:30am Registration: 7:45am Event Starts: 8am 2016 8&U Girls
          5. 12:30-17:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 12:30pm Registration: 12:45pm Event starts: 1pm 2016 11&U Boys
          6. 12:30-17:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 12:30pm Registration: 12:45pm Event starts: 1pm 2016 11&U Girls
          7. 12:30-17:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 12:30pm Registration: 12:45pm Event starts: 1pm 2016 10&U Boys
          8. 12:30-17:00
            Junior Athletics: FinalsChoa Chua Kang StadiumAddress: 1 Choa Chu Kang Street 53, S(689236) Please be there by 12:30pm Registration: 12:45pm Event starts: 1pm 2016 10&U Girls
        6. May 07 Sun

          1. May 08 Mon

            1. 14:00-15:00
              JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU5 Infants Group
            2. 14:00-15:00
              JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU6 Infants Group
            3. 15:00-16:30
              JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU10 Juniors Group
            4. 15:00-16:30
              JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU8 Juniors Group
            5. 16:00-16:45
              Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointBeginners
            6. 16:45-17:30
              Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointPrimary
            7. 17:30-18:10
              Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointGreen Costume
            8. 18:10-18:50
              Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointHard Shoe
            9. 18:50-19:30
              Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointRed Costume
            10. 19:30-21:00
              Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointSparkles
          2. May 09 Tue

            1. 11:30-12:00
              Urdu SRC Linguistics FixturesYr5 LS Room - Farzana Tuayab
            2. 15:00-16:00
              Urdu SRC Linguistics FixturesYr5 LS Room - Farzana Tuayab
            3. 16:00-17:00
              12U Football Girls A: TTS vs DCSGTTS - Playing Field12&U Football Girls A Team 2016
            4. 16:30-17:30
              11U Touch: FinalsSingapore American SchoolAddress: 40 Woodlands Street 41, 738547 Fixtures: TBC Team 2016
            5. 16:30-17:30
              14U Basketball Boys A: TTS A vs SAS-0TTS - Berrick Sports Hall14&U Basketball Boys A Team 2016
            6. 16:30-17:30
              14U Basketball Girls B: CIS LKS vs TTS BTTS - Berrick Sports Hall14&U Basketball Girls B Team 2016
            7. 16:30-17:25
              10U Rugby: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: TBC Rugby Squad 2016
          3. May 10 Wed

            1. May 11 Thu

              1. 16:00-17:00
                12U Football Girls A: DCIS vs TTS Dover Court International SchoolAddress: 301 Dover Road, 139644 12&U Football Girls A Team 2016
              2. 16:30-17:35
                11U Netball B: FixturesTTS - Griffith Jones HallFixtures: 16:30 - TTS 2 vs UWCD 2 17:20 - DCSG Red vs TTS 2 B Team 2016
              3. 16:30-17:35
                11U Netball C: FixturesAustralian International School Singapore - MPHAddress: 1 Lor Chuan, S(556818) Fixtures: 16:30 - TTS 3 vs CIS LKS 17:20 - TTS 3 vs AIS 3 C Team 2016
              4. 16:30-17:30
                11U Netball A: FixturesTTS - Berrick Sports HallFixtures: 16:30 - TTS 1 vs CHIS 17:20 - TTS 1 vs UWCD 1 A Team 2016
              5. 16:30-17:30
                11U Rugby A: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: TBC A Team 2016
              6. 16:30-17:30
                11U Rugby B: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: TBC B Team 2016
              7. 16:30-17:30
                12U Football Boys A: SAS vs TTSSingapore American SchoolAddress: 40 Woodlands Street 41, 738547 12&U Football Boys A Team 2016
            2. May 12 Fri

              1. 13:10-13:50
                Moby Dick Chorus RehearsalSenior Music Central Area
              2. 13:50-15:00
                Taiko Drumming FixturesJubilee Hall
            3. May 13 Sat

              1. 08:00-14:00
                Senior Athletics: FinalsSingapore American SchoolAddress: 40 Woodlands Street 41, 738547 2016 Senior Girls
              2. 08:00-14:00
                Senior Athletics: FinalsSingapore American SchoolAddress: 40 Woodlands Street 41, 738547 2016 Senior Boys
              3. 08:00-12:00
                11U Netball A: FinalsTTS - Training GroundFixtures: TBC Time: TBC A Team 2016
              4. 08:00-12:00
                11U Netball B: FinalsTTS - Training GroundFixtures: TBC Time: TBC B Team 2016
              5. 08:00-12:00
                11U Netball C: FinalsTTS - Training GroundFixtures: TBC Time: TBC C Team 2016
            4. May 14 Sun

              1. 10:00-11:00
                Infant Choir @ Singapore ZooSingapore Zoo
            5. May 15 Mon

              1. 14:00-15:00
                JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU5 Infants Group
              2. 14:00-15:00
                JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU6 Infants Group
              3. 15:00-16:30
                JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU10 Juniors Group
              4. 15:00-16:30
                JSSL Arsenal Soccer School FixturesPlaying FieldU8 Juniors Group
              5. 16:00-16:45
                Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointBeginners
              6. 16:45-17:30
                Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointPrimary
              7. 17:30-18:10
                Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointGreen Costume
              8. 18:10-18:50
                Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointHard Shoe
              9. 18:50-19:30
                Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointRed Costume
              10. 19:30-21:00
                Irish Inspirational Dancing FixturesDance Studio @ The PointSparkles
            6. May 16 Tue

              1. 11:30-12:00
                Urdu SRC Linguistics FixturesYr5 LS Room - Farzana Tuayab
              2. 16:30-17:30
                11U Touch: Back up FinalsUWC DoverAddress: 1207 Dover Rd, Singapore 139654 Fixtures: TBC Team 2016
              3. 16:30-17:25
                10U Rugby: FinalsTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: TBC Rugby Squad 2016
            7. May 17 Wed

              1. 13:10-13:50
                Moby Dick Chorus RehearsalSenior Music Central Area
            8. May 18 Thu

              1. 16:30-17:30
                11U Rugby A: FixturesTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: TBC A Team 2016
              2. 16:30-17:30
                11U Rugby B: FinalsTanglin Rugby ClubAddress: 192-198 Turf Club Road, Turf City, 287994 Fixtures: TBC B Team 2016
              3. 17:00-18:00
                12U Football Boys A: TTS vs AISTTS - Playing Field12&U Football Boys A Team 2016
            9. May 19 Fri

              1. 13:50-15:00
                Taiko Drumming FixturesJubilee Hall
          See more events

          Tournament Calendar

          1. April 2017

            1. Apr 30 Sun

            2. May 2017

              1. May 01 Mon

                1. May 02 Tue

                  1. May 03 Wed

                    1. May 04 Thu

                      1. May 05 Fri

                        1. May 06 Sat

                          1. May 07 Sun

                            1. May 08 Mon

                              1. May 09 Tue

                                1. May 10 Wed

                                  1. May 11 Thu

                                    1. May 12 Fri

                                      1. 16:00-18:00
                                        Nexus International School Open Swim MeetNexus International SchoolYear Groups: Y4-Y13 (Merlion Swim Squad)
                                    2. May 13 Sat

                                      1. May Madness SwimmingSAS
                                      2. 07:00-17:00
                                        May Madness Open Swim MeetSASYear Groups: Y4-Y13 (Merlion Swim Squad)
                                    3. May 14 Sun

                                      1. 07:00-17:00
                                        May Madness Open Swim MeetSASYear Groups: Y4-Y13 (Merlion Swim Squad)
                                    4. May 15 Mon

                                      1. May 16 Tue

                                        1. May 17 Wed

                                          1. May 18 Thu

                                            1. May 19 Fri

                                              1. 16:00-18:00
                                                Dulwich College Open Swim MeetDulwich CollegeYear Groups: Y4-Y10 (Merlion Swim Squad)
                                          See more events